Strategiczna infrastruktura Badawcza Województwa Mazowieckiego

10.01.2025

Pierwsze przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej jednostek naukowych województwa mazowieckiego z pozytywną opinią Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

23 grudnia 2024 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie listę przedsięwzięć z zakresu publicznej infrastruktury badawczej, które uzyskały pozytywną opinię Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), zgodnie z postanowieniami Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego. Organizacje badawcze, których projekty znajdują się na liście, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027).

W opiniowaniu MNiSW pozostaje jeszcze dziewięć projektów.

22.01.2024

Identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego zakończona

Na posiedzeniu 16 stycznia 2024 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził wyniki identyfikacji strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego.

Zgodnie z zapisami Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego z 14 września 2022 r. (KP WM), przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej mogą uzyskać dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027), o ile zostaną wcześniej zidentyfikowane na poziomie regionalnym jako strategiczna regionalna infrastruktura badawcza, a następnie pozytywnie zaopiniowane przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) z udziałem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. 

Proces identyfikacji został przeprowadzony w okresie od 27 lipca 2023 r. (ogłoszenie naboru fiszek projektowych) do 12 grudnia 2023 r. (zakończenie oceny przez Zespół do spraw identyfikacji strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego, powołany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego).

Wpłynęło pięćdziesiąt propozycji przedsięwzięć na ok. 400% alokacji dostępnej w FEM 2021-2027. Szesnaście projektów spośród złożonych nie przeszło oceny ze względu na niespełnienie kryteriów dostępu. Ocena trzydziestu czterech przedsięwzięć zakończyła się wynikiem pozytywnym, z liczbą punktów od 7 do 22 (maksymalna możliwa do uzyskania liczba punktów – 22).

Zgodnie z KP WM wartość przedsięwzięć w zakresie dofinansowania ze środków EFRR przekazywanych do opiniowania MFiPR nie może być wyższa niż 200% wartości alokacji przeznaczonej na projekty z zakresu infrastruktury badawczej w ramach FEM 2021-2027. Po uwzględnieniu powyższego warunku na liście przedsięwzięć do opiniowania MFiPR znalazło się dwadzieścia jeden projektów, w kolejności od najwyższej uzyskanej liczby punktów, o łącznej wartości wnioskowanego dofinansowania 195 765 259,26 PLN.

Lista dostępna jest w linku poniżej.

27.07.2023

Identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego – zaproszenie do zgłaszania propozycji przedsięwzięć z zakresu infrastruktury badawczej

Zarząd Województwa Mazowieckiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027) zaprasza uczelnie i instytuty badawcze z obszaru województwa mazowieckiego do zgłaszania propozycji przedsięwzięć (projektów) z zakresu infrastruktury badawczej.

Zgodnie z zapisami Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego z 14 września 2022 roku, aby takie przedsięwzięcia mogły uzyskać dofinansowanie z FEM 2021-2027, muszą być wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z udziałem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Opiniowaniu podlegają  jedynie przedsięwzięcia, które zostały zidentyfikowane na poziomie regionalnym jako strategiczna regionalna infrastruktura badawcza.

Jakie przedsięwzięcia będą uznane za strategiczną infrastrukturę badawczą?

Za przedsięwzięcia stanowiące strategiczną infrastrukturę badawczą będą uznane przedsięwzięcia spełniające kryteria zawarte w Karcie identyfikacji strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego, między innymi:

– wpisujące się w obszary inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego (RIS);

– służące w przyszłości realizacji badań ukierunkowanych na komercjalizację i współpracę z przedsiębiorstwami, odpowiadające potrzebom przedsiębiorców i specyficznym, zdiagnozowanym potrzebom gospodarki Mazowsza.

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać jednostki naukowe zlokalizowane w województwie mazowieckim, których podstawowym celem jest samodzielne prowadzenie badań podstawowych, badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych lub rozpowszechnianie wyników poprzez nauczanie, publikację lub transfer wiedzy, np. uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe PAN.

Jak zgłosić projekt?

Wniosek o wydanie opinii dla przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej, zgodnie z postanowieniami Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego, podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu zgłaszającego przedsięwzięcie należy przesłać elektronicznie (również w wersji edytowalnej) przez ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie: /umwm/SkrytkaESP

W temacie pisma proszę wpisać: Identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego

Do kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski można składać do 30 września 2023 roku.

Dokumenty do pobrania

  1. Wniosek o wydanie opinii dla przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej, zgodnie z postanowieniami Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego
  2. Karta identyfikacji strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego
  3. Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku
  4. Priorytetowe kierunki badań
  5. Procedura opiniowania przedsięwzięć z zakresu infrastruktury badawczej

Plik do pobrania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania aktualizacja 11.09.2023

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania aktualizacja 31.08.2023

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Mechanizm monitorowania i wycofania

Mechanizm monitorowania i wycofania

07.06.2023

Identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego rozpoczęta

Rozpoczęła się identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego

Zdjęcie przedstawia ludzi na konferencji

5 czerwca 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie rozpoczynające proces identyfikacji strategicznej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego. Tylko przedsięwzięcia zakwalifikowane jako strategiczna infrastruktura badawcza będą mogły przejść do kolejnego etapu, jakim jest opiniowanie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z udziałem Ministerstwa Edukacji i Nauki, a w przypadku uzyskania opinii pozytywnej – ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

W spotkaniu wzięli udział interesariusze procesu tj. przedstawiciele organizacji badawczych – uczelni i jednostek naukowych z obszaru województwa mazowieckiego, reprezentant Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także przedstawiciele Instytucji Pośredniczącej programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 – Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Spotkanie zorganizował i poprowadził Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W trakcie spotkania pracownicy Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich omówili proces identyfikacji, w tym warunki i kryteria jakie powinno spełniać przedsięwzięcie, aby mogło być uznane za infrastrukturę strategiczną i przybliżyli uczestnikom tematykę priorytetowych kierunków badań w ramach inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego. Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki zaprezentował zasady opiniowania przedsięwzięć przez zespół ekspercki powołany w ramach MEiN. Instytucja Pośrednicząca omówiła proces wnioskowania i oceny w naborach w zakresie wspierania infrastruktury badawczej w perspektywie 2014-2020. Reprezentanci Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa podzielili się swoim doświadczeniem ze wszystkich etapów realizacji inwestycji 2014-2020.

Kolejnym krokiem do pozyskania środków FEM 2021-2027 będzie wypełnienie fiszki projektowej na potrzeby procesu identyfikacji i przekazanie jej do Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – o co zostaną Państwo poproszeni w najbliższym czasie.