Ocena formalna
Lista wniosków zweryfikowanych pozytywnie na etapie oceny formalnej
xlsx 0.01 GB
Data publikacji 15.11.2024
Komunikaty
Uprzejmie informujemy, iż Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zakończyła ocenę formalną wniosków złożonych w ramach naboru EMA.02.02-IP.01-035/24, Działania 2.2 Efektywność energetyczna w ZIT, Typ projektów Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze ZIT programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. W wyniku przeprowadzonej oceny formalnej z puli 13 złożonych wniosków pozytywną ocenę formalną otrzymało […]
publikacja 15.11.2024
Skopiuj adres i wklej go w swoim WordPressie, aby osadzić
Skopiuj i wklej ten kod na swoją witrynę, aby osadzić element
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych informuje, że został wydłużony termin oceny formalnej wniosków złożonych w naborze FEMA.02.02-IP.01-035/24, Działanie 2.2 Efektywność energetyczna w ZIT, Typ projektów: Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych zlokalizowanych na obszarze ZIT programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 do 31 października 2024 r. Zgodnie z zapisami w pkt. 9.16. regulaminu wyboru projektów […]
publikacja 27.09.2024
Skopiuj adres i wklej go w swoim WordPressie, aby osadzić
Skopiuj i wklej ten kod na swoją witrynę, aby osadzić element
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych informuje, że w związku z zapisami art. 17, ust. 15 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, nie ma możliwości wspierania inwestycji wykorzystujących paliwa kopalne od roku 2025. W związku z powyższym, w przypadku inwestycji w urządzenia grzewcze, z uwagi na planowany termin rozstrzygnięcia naboru […]
publikacja 13.06.2024
Skopiuj adres i wklej go w swoim WordPressie, aby osadzić
Skopiuj i wklej ten kod na swoją witrynę, aby osadzić element
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych informuje, że 4 czerwca 2024 r. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przedłużeniu terminu naboru wniosków w ramach naboru FEMA.02.02-IP.01-035/24 do 14 sierpnia 2024 r. Przedłużenie terminu naboru podyktowane jest prośbami zgłaszanymi przez potencjalnych wnioskodawców.
publikacja 05.06.2024
Skopiuj adres i wklej go w swoim WordPressie, aby osadzić
Skopiuj i wklej ten kod na swoją witrynę, aby osadzić element
Szczegóły naboru
DLA KOGO
- Administracja publiczna
NA CO
W ramach naboru dofinasowane mogą być w szczególności:
- Projekty przewidujące kompleksowe działania inwestycyjne przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej budynków: komunalnych, zabytkowych oraz użyteczności publicznej.
- Dofinansowanie budynków użyteczności publicznej niebędących zabytkami będzie możliwe wyłącznie na terenie gminy, dla której wartość wskaźnika G (wskaźnika podstawowych dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca) na 2024 r. jest niższa od 3986,59 PLN, czyli od wartości tego wskaźnika dla województwa mazowieckiego. Wartość ta została obliczona przez IZ FEM 2021-2027 na podstawie danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów oraz Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczące wskaźnika G dla poszczególnych gmin znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/wskazniki-dochodow-podatkowych-gmin-powiatow-i-wojewodztw-na-2024-r.
- Dofinansowanie przedsięwzięć, których zakres działań projektu termomodernizacyjnego będzie wynikał z audytu energetycznego. Wzrost efektywności energetycznej termomodernizowanego budynku musi nastąpić o co najmniej 30% w odniesieniu do stanu sprzed realizacji projektu (nie dotyczy to budynków zabytkowych). Budynek zabytkowy, to budynek objęty ochroną prawną i konserwatorską lub wpisany do gminnej ewidencji zabytków.
Budynek nieobjęty ochroną prawną i konserwatorską, lub nie wpisany do gminnej ewidencji zabytków, nawet jeśli znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków nie może otrzymać dofinansowania. Osiągnięcie zamierzonych celów modernizacyjnych musi zostać potwierdzone audytem po zakończeniu rzeczowej realizacji projektu. W przypadku termomodernizowanego budynku konieczne jest odpowiednie zapewnienie ochrony schronień dla ptaków i/albo nietoperzy.
- Inwestycje w urządzenia grzewcze, które mogą stanowić jedynie element projektu termomodernizacyjnego. Wsparcie mogą uzyskać wyłącznie projekty, które zakładają instalację urządzeń grzewczych zasilanych paliwem innym niż paliwa kopalne. W ramach prowadzonych działań termomodernizacyjnych ciepło musi być wytwarzane w oparciu o źródła odnawialne, niskoemisyjne lub kogeneracyjne. Prace w zakresie wymiany kotła grzewczego będą dopuszczone tylko w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej nie będzie ekonomicznie uzasadnione.
W sytuacji zastosowania w projekcie instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej i/albo cieplnej, moc takiej instalacji musi zostać dostosowana tylko do potrzeb własnych danego budynku (za potrzeby własne nie uznaje się energii wykorzystywanej na cele związane z działalnością gospodarczą). Zastosowana moc OZE musi mieć również potwierdzenie w audycie energetycznym dla danego budynku.
- W przypadku, gdy projekt będzie zakładał montaż magazynu/-ów energii i/albo ciepła ich pojemność powinna zostać dostosowana do mocy urządzenia/-ń OZE, dla których poszczególny magazyn będzie instalowany. Dla magazynu energii pojemność nie może przekraczać 1,5 krotności mocy OZE, którego energią będzie zasilany. Magazyn energii i/albo ciepła będzie mógł być wykorzystywany tylko na potrzeby własne obiektu, w którym został zainstalowany.
- Moc magazynu/-ów energii przewidziane do dofinansowania nie mogą przekraczać sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych OZE wchodzących w skład instalacji.
- Wsparcie przewidziane jest również na rozwiązania z zakresu systemu zarządzania energią, rozumiane jako zwiększenie autokonsumpcji energii w termomodernizowanym obiekcie, poprzez zastosowanie urządzeń i oprogramowania, którego zadaniem jest:
- monitoring i kontrola zużycia energii w obiekcie,
- zarządzanie tą energią,
- zarządzanie i optymalizacja profilu zużycia energii,
- maksymalizacja autokonsumpcji z uwzględnieniem optymalizacji końcowej ceny energii.
- Projekt musi być zgodny ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej 2021-2027+, tj. musi wpisywać się w cele i kierunki opisane w Rozdziale 4 dokumentu i wynikać z Listy projektów, stanowiącej załącznik 1 do Strategii
- W przypadku projektów z pomocą publiczną obejmującą pomoc inwestycyjną na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach, należy zachować zgodność projektu z warunkami określonymi w art. 38a Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.
- W przypadku projektów z pomocą publiczną obejmującą pomoc inwestycyjną na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji należy zachować zgodność projektu z warunkami określonymi w art. 41 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.
Kto może składać wnioski:
W ramach tej kategorii uprawnionymi wnioskodawcami są:
- jednostki samorządu terytorialnego (JST);
Jak się ubiegać
JAK SKŁADAĆ WNIOSEK?
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i składany wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą systemu obsługi wniosków aplikacyjnych MEWA 2.0. System służy do obsługi wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
System ten jest dostępny z poziomu https://mewa21.mazowia.eu/. Każdy użytkownik systemu musi posiadać aktywne konto.