Odkrywamy Tropy Europy w Warszawie

Odkrywamy Tropy Europy w Warszawie

02.04.2024

Fundusze europejskie dotarły w każdy zakątek Mazowsza i odmieniły życie mieszkańców. Zapraszamy w niezwykłą podróż śladami Unii Europejskiej. Odkryj razem z nami wyjątkowe, warte odwiedzenia miejsca, które rozkwitły dzięki wsparciu UE. W Warszawie do takich miejsc bez wątpienia należy m.in. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny czy też Białołęcki Ośrodek Kultury.

Poznaj zrewitalizowane obiekty na mapie Warszawy

Do jednej z wyjątkowo okazałych inwestycji należy rewitalizacja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przeprowadzono tam m.in. prace konserwatorskie w Galeriach Ogrodowych i Lapidarium na parterze pałacu. Wykonano także modernizację i przebudowę sal wystawowych galerii ogrodowych na piętrze pałacu. Wykonano remont dachu skrzydła północnego pałacu oraz budynku Oranżerii. Ponadto poddano konserwacji cztery barokowe rzeźby Herkulesów oraz wykonano ich kopie. Zespół pałacowo-parkowy z XVII wieku to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie stolicy.

Fundusze europejskie umożliwiły także przeprowadzenie modernizacji zabytkowych budynków Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki adaptacji istniejących obiektów utworzono Centrum Edukacyjno-Kulturalne, gdzie prowadzone są warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Ośrodek posiada sale wykładowe i ćwiczeniowe na potrzeby m.in. studentów UW oraz pomieszczenia dla pracowników centrum, edukatorów i wolontariuszy. Odbywają się tam także wystawy zbiorów i kolekcji oraz liczne wydarzenia kulturalne, jak koncerty, Festiwal Nauki czy Noc Muzeów.

Dofinansowanie umożliwiło także modernizację scen Teatru Dramatycznego, który znajduje się w zabytkowym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W Teatrze przeprowadzono liczne prace remontowe, w tym m.in. wymieniono podłogi na Scenie Małej i Dużej, poprawiono akustykę i zainstalowano klimatyzację na Dużej Scenie, a część dóbr kultury, jakimi dysponuje Teatr została zdigitalizowana i udostępniona w Internecie. Fundusze europejskie pomogły także w zakupie wyposażenia dla Sceny Dużej Teatru Powszechnego im. Z. H Hübnera w Warszawie. Przeprowadzono tam montaż nowoczesnego oświetlenia oraz zakup sprzętu audiowizualnego do wyposażenia Sceny Dużej.

Z kolei w Białołęckim Ośrodku Kultury przeprowadzono modernizację oraz zakupiono wyposażenie sali widowiskowej, obejmujące nowoczesne fotele (w tym specjalnie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami) oraz urządzenia i elementy mechaniki scenicznej. Pojawiło się także oświetlenie technologiczne sceny oraz nagłośnienie. Dzięki tym działaniom mieszkańcy dzielnicy zyskali doskonale wyposażone centrum kulturalne.


Skip to content