Koleją nad Zegrze dzięki Funduszom Europejskim

Koleją nad Zegrze dzięki Funduszom Europejskim

06.06.2023

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Mazowsza, dla turystów i dla wszystkich wielbicieli wypoczynku nad wodą. Właśnie została oddana do użytku zmodernizowana linia kolejowa na trasie Wieliszew-Zegrze Południowe. Inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców, bo dzięki niej będzie można dojechać bezpośrednio z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej. Czas przejazdu to ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut. Unia Europejska pomaga regionom w rozwoju transportu kolejowego, to dotrzymana obietnica.

Projekt pn. „Prace na linii nr 28 Wieliszew – Zegrze” mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu funduszy europejskich. Zakres prac obejmował zaprojektowanie oraz wykonanie robót na jednotorowej linii kolejowej. Udało się odtworzyć tory na nieeksploatowanej dla ruchu pasażerskiego linii. Beneficjent wykonał szereg działań, aby uruchomić przejazdy. Były to m.in. roboty budowlane, wymiana nawierzchni kolejowej, budowa sieci trakcyjnej, sieci teletechnicznych, systemu sterowania ruchem kolejowym oraz budowa systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. A to nie wszystko. Istotnym elementem inwestycji było wybudowanie na stacji Zegrze dwóch nowych peronów, są one dostosowane do osób z niepełnosprawnościami oraz  wybudowanie nowego przystanku osobowego w rejonie skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631 – z peronem jednokrawędziowym.

Korzyści dla mieszkańców

Połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej, a także ograniczy wykluczenie komunikacyjne. Kolej zapewnia ekologiczne, szybkie i bezpieczne podróże. Zrealizowana inwestycja będzie także pełniła rolę węzła przesiadkowego, gdyż podróżni wysiadając w Legionowie, mogą przesiadać się do pociągów kursujących np. na lotnisko Okęcie czy Modlin. Dodatkowo, mieszkańcy stolicy będą mogli pociągiem dojechać bezpośrednio nad Zalew Zegrzyński i spędzać czas na łonie natury. W rejonie ronda w Zegrzu Południowym zlokalizowany też został dodatkowy przystanek o nazwie „Wieliszew Centrum”. Nowy punkt przesiadkowy dla mieszkańców, na pewno ułatwi przemieszczanie się pomiędzy Wieliszewem, Nieporętem, Legionowem i Zegrzem.


Skip to content