Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Trwają konsultacje Umowy Partnerstwa

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Trwają konsultacje Umowy Partnerstwa

20.01.2021

Cały czas dostępne są ostatnie możliwości pozyskania wsparcia z Unii Europejskiej, a jednocześnie trwają prace nad założeniami programów pomocowych na lata 2021-2027. W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje Umowy Partnerstwa, czyli najważniejszego dokumentu określającego obszary inwestycji europejskich w Polsce. Spotkanie dotyczące Funduszy Europejskich dla Mazowsza odbędzie się 8 lutego w formule zdalnej. Zapraszamy do oglądania transmisji z konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz zgłaszania uwag do projektu Umowy Partnerstwa. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Czym jest Umowa Partnerstwa?

Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027 określa założenia pomocy z Unii Europejskiej w ramach Polityki Spójności oraz Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W sumie to prawie 76 miliardów euro wsparcia rozwoju Polski i poszczególnych regionów. Pula środków zarezerwowana dla województwa mazowieckiego wyniesie 1,67 mld euro. Dodatkowo część województwa skorzysta z dofinansowania z programu dla Polski Wschodniej (oprócz Warszawy i 9 otaczających ją powiatów, które są zaliczane do obszaru lepiej rozwiniętego). Oprócz tego dostępne będzie wsparcie w programach krajowych, w tym m.in. z obszaru infrastruktury i środowiska, badań i wsparcia innowacyjności, rozwoju cyfrowego, rozwoju kapitału ludzkiego, czy pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom.

Jakie cele będą wspierać Fundusze Europejskie?

Realizacja Umowy Partnerstwa wspierać będzie realizację 6 celów Polityki spójności. Należą do nich:

  • Cel 1: Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa
  • Cel 2: Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa
  • Cel 3: Lepiej połączona Europa
  • Cel 4: Europa o silniejszym wymiarze społecznym
  • Cel 5: Europa bliżej obywateli
  • Cel 6: Łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu

Zapraszamy do zapoznania się z projektem Umowy Partnerstwa oraz broszurą informacyjną przygotowaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Zapraszamy do zgłaszania uwag do projektu Umowy Partnerstwa przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Zachęcamy również do oglądania transmisji ze spotkania prowadzonego w formule online 8 lutego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa ora Urzędu Marszałkowskiego.

Zapraszamy!

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedInYouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Skip to content