Dzisiaj obchodzimy Dzień Europy!

Dzisiaj obchodzimy Dzień Europy!

09.05.2024

Dzisiaj, 9 maja, obchodzimy Dzień Europy. Święto upamiętnia rocznicę podpisania deklaracji Schumana. Przeszło 70 lat temu, 9 maja 1950 r., Robert Schuman przedstawił plan współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. To wydarzenie zainicjowało integrację europejską, której kontynuacją jest dzisiejsza Unia Europejska. W tym wyjątkowym dniu szczególnie zachęcamy do dostrzegania w naszym codziennym życiu efektów członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Święto europejskiej jedności

Dokładnie 9 maja 1950 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił rewolucyjny plan ścisłej współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie. Zapoczątkowana w latach 50. integracja europejska, której efektem jest dzisiejsza Unia Europejska, stała się jednym z gwarantów naszego bezpieczeństwa. Kraje członkowskie Unii Europejskiej łączy nie tylko więź gospodarcza czy polityczna, ale również wspólny system wartości. Do fundamentalnych zasad europejskich należy m.in. poszanowanie ludzkiej godności, wolności, równości oraz demokracji. Polska jest częścią tej wyjątkowej wspólnoty już od 20 lat.

Jesteśmy 20 lat w Unii Europejskiej – świętuj razem z nami!

Należymy do europejskiej wspólnoty i podzielamy te same wartości. Bycie jednym z członków UE wiąże się również z możliwością finansowania wielu rozwojowych inwestycji, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. W tym roku świętujemy 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.  Z tej okazji, w całym kraju, a także za granicą, organizowane będą różne wydarzenia, jak np. konferencje, warsztaty, szkolenia, imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne. Odwiedź stronę internetową, utworzoną przez Komisję Europejską i znajdź interesujące wydarzenia w Twojej okolicy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://20latwue.pl/


Skip to content