Dni Otwarte Funduszy Europejskich na Mazowszu – podsumowanie

Dni Otwarte Funduszy Europejskich na Mazowszu – podsumowanie

16.05.2023

Za nami 10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, podczas których mieszkańcy Mazowsza poznawali efekty zrealizowanych projektów. Liczne atrakcje, zwiedzanie zabytków, wspólna zabawa, animacje dla najmłodszych, rajdy rowerowe czy plenery malarskie. To tylko niektóre aktywności przygotowane przez beneficjentów środków europejskich. Akcja DOFE jest częścią kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Koordynatorem wydarzenia było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Zakończyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2023 

Już po raz 10 odbyło się majowe ogólnopolskie wydarzenie, jakim jest święto Funduszy Europejskich. Podczas Dni Otwartych mieszkańcy mają okazję dowiedzieć się więcej o Unii Europejskiej, a  także zobaczyć i skorzystać z efektów zrealizowanych inwestycji.

Jak Mazowsze świętowało?

Funduszowe atrakcje czekały w każdym regionie Mazowsza. Były to m.in. rajdy rowerowe w Chotomowie i Płońsku, zwiedzanie ekspozycji muzealnych na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie czy wystaw w budynku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W Warszawie była okazja do bezpłatnego obejrzenia wystawy stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, a także do przejścia z kustoszami po wnętrzach dawnego aresztu gestapo, które ku pamięci utworzyło Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha 25.  Warto podkreślić, że w czerwcu 2022 r. cały budynek wraz z Mauzoleum zyskał status Pomnika Historii.

Lekcje muzealne oraz rodzinna gra terenowa to atrakcje, które się odbyły w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Natomiast w klimat szlacheckiego dworu z przełomu XIX i XX wieku przeniosło zwiedzających Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie.

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu można było spędzić ciekawy kulturalny wieczór, a Konstanciński Dom Kultury zorganizował JARMARK KULTURY URZECZA. Nie zabrakło muzyki, warsztatów dla dzieci, pysznego jedzenia i wspólnej zabawy. W gminie Jabłonna, oprócz rajdu rowerowego po okolicznych ścieżkach, odbył się rodzinny piknik z animacjami, konkursami, pokazem iluzji i kuglarstwa. Jednym z beneficjentów, którzy uczestniczyli w Dniach Otwartych było Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Pani Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych złożyła właśnie tam wieniec, aby upamiętnić ofiary masowych egzekucji podczas II wojny światowej.

Unia Europejska wspiera regiony

10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Bogaty program i zaangażowanie beneficjentów to gwarancja sukcesu wydarzenia. Każdy wnioskodawca miał okazję wypromować swój projekt, a także wymienić się doświadczeniami w pozyskiwaniu środków unijnych. Wszystkie atrakcje odbyły się na terenie inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach programów regionalnych.


Skip to content