Już od 30 czerwca jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Fundusze będą przeznaczone na zapewnienie pracownikom urzędów gmin i jednostek podległych (m.in. straż miejska czy ekopatrol) urządzeń pomiarowych do monitorowania stanu powietrza. Zapewnione zostanie także odpowiednie przeszkolenie z zakresu obsługi tych urządzeń. Dofinansowanie umożliwi również realizację działań edukacyjnych, podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza. Kwota przeznaczona na te działania wynosi ponad 18 mln zł. Nabór potrwa do 31 sierpnia. Wnioski o dofinansowanie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą systemu MEWA 2.0. Konkurs ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Konkurs odbywa się w ramach działania 2.1 Efektywność energetyczna dla programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza. Celem konkursu jest podjęcie inicjatyw na rzecz poprawy jakości powietrza, jak m.in. wyposażenie urzędów gmin w urządzenia pomiarowe do kontroli stanu powietrza. Dzięki tym działaniom jednostki samorządowe rozwiną umiejętność monitorowania przestrzegania zakazów spalania odpadów oraz nieekologicznych paliw.
Kto może wziąć udział w konkursie?
W naborze mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego (gminy).
Ekologia to jeden z priorytetowych obszarów Unii Europejskiej. Dzięki dofinansowaniu władze lokalne będą mogły skutecznie monitorować stan jakości powietrza, a także przeciwdziałać nielegalnym zanieczyszczeniom. Ważna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie zagrożeń klimatycznych oraz wpływu środowiska na nasze zdrowie i przyszłość planety – wskazała Pani Monika Tchórznicka, Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Na jakie działania można pozyskać dofinansowanie?
W ramach naboru jednostki samorządu terytorialnego mają szansę uzyskać dofinansowanie na zakup:
- mobilnych laboratoriów z pełnym wyposażeniem, jak np. pojazdy z napędem elektrycznym lub niskoemisyjnym;
- przyrządów pomiarowych wspomagających kontrole pieców i spalanych w nich paliw (np. dron badający skład dymu z kominów).
Ponadto fundusze europejskie pomogą w realizacji działań z zakresu:
- szkolenia pracowników z obsługi profesjonalnych urządzeń pomiarowych;
- inicjatyw edukacyjnych, podnoszących świadomość mieszkańców na temat zmian klimatycznych.
Czas i sposób składania wniosków:
Wniosek o dofinasowanie wraz z załącznikami należy przesłać w terminie od 30.06 do 31.08.2023 r. za pomocą systemu MEWA 2.0. https://mewa2.mazowia.eu
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami odwiedzając wybrany Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich lub dzwoniąc na infolinię: 801 101 101. Szczegółowe informacje na temat naboru znajdują się na stronie: 2.1 Efektywność energetyczna, Typ projektów: Kontrola jakości powietrza – nr FEMA.02.01-IP.01-004/23
Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?
- Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 jest dostępny na stronie: Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkurencyjnym i niekonkurencyjnym dla programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
- Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
- Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
- Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.