Mazowsza inwestuje w najnowocześniejsze technologie dzięki polityce spójności i platformie „Technologie strategiczne dla Europy”

07.03.2025

Komisja Europejska przyjęła projekt wersji 3.0 programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, co w praktyce oznacza nowe możliwości wsparcia dla regionu. W ramach polityki spójności KE zatwierdziła kluczowe inwestycje w sektorach medycznym i obronnym, wpisujące się w założenia platformy „Technologie strategiczne dla Europy” (STEP). Celem tej inicjatywy jest rozwój najnowocześniejszych technologii, które umocnią konkurencyjność europejskiej gospodarki.

Zarządu Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę nr 1419/47/24 z dnia 16 grudnia 2024 r. w sprawie przyjęcia projektu zmiany programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027

Na Mazowszu, dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), 25 mln euro zostanie przeznaczone na przełomowy projekt realizowany przez Mazowiecki Szpital Bródnowski (MSB). Inwestycja ta wzmocni innowacyjność sektora medycznego i przyczyni się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w regionie.

Projekt koncentruje się na terapii genowej choroby Parkinsona, prezentując pionierskie podejście do rozwiązania tego wyniszczającego zaburzenia neurodegeneracyjnego, które dotyka miliony osób na całym świecie. Oczekuje się, że ta innowacyjna technologia zrewolucjonizuje neurologiczne metody leczenia choroby Parkinsona i jeszcze bardziej wzmocni unijny przemysł biotechnologiczny.

Mazowiecki Szpital Bródnowski stał się wiodącym ośrodkiem medycznym również dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Dzięki wsparciu w ramach polityki spójności mieści się w nim Centrum Neuroterapii Interwencyjnej, które może pochwalić się jednym z zaledwie dwóch urządzeń na świecie zdolnych do przeprowadzania operacji neurochirurgicznych w środowisku o silnym polu magnetycznym. Inne inwestycje UE wyposażyły szpital w najnowocześniejsze technologie, w tym systemy chirurgii robotycznej, urządzenia ECMO i zaawansowany sprzęt do obrazowania.

Platforma Technologii Strategicznych dla Europy (STEP) stoi na czele tych inicjatyw transformacyjnych, ukierunkowanych na sektory krytyczne, takie jak czyste technologie, zaawansowane technologie, biotechnologia i zaawansowane technologie medyczne, które mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności Europy na świecie.

O  Priorytecie XII „STEP na Mazowszu” była informacja na naszej stronie w grudniu po posiedzeniu komitetu monitorującego

Do tej pory 11 państw członkowskich UE (Austria, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Niderlandy, Polska, Rumunia i Hiszpania) zaproponowało ponad 6,4 mld euro z programów polityki spójności na wsparcie tych kluczowych innowacji technologicznych.


Przejdź do treści