Nowe drogi i obwodnice miast, nowoczesny i ekologiczny transport, konkurencyjne przedsiębiorstwa, wyremontowane szpitale z najnowszym sprzętem do leczenia i ratowania zdrowia mieszkańców, odnowione zabytki, rewitalizacja przestrzeni publicznych, kilometry tras rowerowych. A to nie wszystko! Nowoczesne placówki edukacyjne i instytucje kultury, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, doposażenie szkół w sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne oraz tak ważny rozwój usług społecznych i rynku pracy. Warto być już 19 lat członkiem Unii Europejskiej i korzystać z Funduszy Europejskich.
Trochę historii
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Razem z nami do unijnej wspólnoty zostały też przyjęte Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Efektem tego historycznego wydarzenia jest największy w dziejach Polski awans cywilizacyjny, co przyspieszyło proces zmian inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych.
Fundusze Europejskie dla każdego
We wszystkich regionach zrealizowano setki inwestycji, których wspólnym celem była poprawa jakości życia mieszkańców, ochrona środowiska naturalnego, rozwój przedsiębiorczości, zadbanie o edukację dzieci i młodzieży, a także dofinansowanie służby zdrowia i pomoc osobom wykluczonym społecznie, bezrobotnym oraz osobom z niepełnosprawnościami. Z dofinansowania z Unii Europejskiej skorzystały m.in. samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kultury, uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje pozarządowe.
Fundusze europejskie dały możliwość realizacji ważnych inwestycji takich, jak:
- budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce – Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica
- budowa interdyscyplinarnej przestrzeni kompleksowo wyposażonej do przeprowadzania badań naukowych – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
- budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego ułatwiającej codzienne życie mieszkańcom Grodziska i okolic
- wsparcie budowy pierwszego w Polsce szpitala dla dzieci po ciężkich urazach mózgu – Kliniki Budzik
- budowa Mazowieckiego Centrum Badawczo-Rozwojowe Diagnostyki Matki i Dziecka
- rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowieprzyciągający turystów z całej Polski
- modernizacja i renowacja zabytkowego skansenu na terenie Muzeum Wsi Radomskiej
- budowa nowego lotniska w Modlinie, z którego już skorzystało ponad 20 milionów pasażerów
- budowa bulwarów wiślanych w Płocku
Co zyskaliśmy?
Bez Funduszy Europejskich nie mielibyśmy na Mazowszu ponad 200 km nowych dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego, wielu tras rowerowych, szlaków kajakowych, odrestaurowanych zabytków czy nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Obecność w Unii Europejskiej zmieniła mentalność mieszkańców Polski i Mazowsza i miała wpływ na rozwój gospodarczy. Ważne jest również to, że w codziennym życiu kierujemy się wartościami europejskimi takimi jak równość, godność człowieka, wolność. Natomiast podczas realizacji projektów, beneficjenci spełniają główne cele polityki UE – np.
- poprzez osiąganie zrównoważonego rozwoju województwa mazowieckiego;
- ochronę i poprawę jakości środowiska
- wspieranie postępu naukowo-technicznego
- zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji
Warto też przypomnieć, że dzięki wspólnocie możemy podróżować po krajach europejskich bez ograniczeń, zamieszkać i pracować w dowolnym miejscu, a także kupić nieruchomości. Przed rokiem 2004 nie mieliśmy takich możliwości. Dzisiaj jesteśmy równoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej. Fundusze Europejskie łączą i integrują, pomagają i rozwijają, uczą i bawią. Fundusze Europejskie tworzą naszą przyszłość na każdym etapie życia.