Zagospodarowanie dawnego browaru przyklasztornego do nowych funkcji usługowo – gastronomicznych wraz zagospodarowaniem Parku im. Armii Krajowej w Węgrowie na potrzeby różnych form aktywności
Projekt dotyczył rozwoju infrastruktury technicznej na obszarach rewitalizowanych w celu ich aktywizacji społecznej i gospodarczej, stanowiąc odpowiedź na potrzeby stwierdzone w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Węgrowa, związane z degradacją przestrzenną i społeczno-ekonomiczną. Był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców w zakresie ograniczonej oferty rekreacyjnej i kulturalnej.
Projekt obejmował remont konserwatorski zabytkowych budynków d. Browaru i Manufaktury wraz z nadaniem im nowych funkcji oraz na rewitalizacji Parku im. AK i jego otoczenia, nakierowanych na poszerzenie oferty rekreacji i integracji społecznej w Węgrowie.
Obszar ma obecnie wysoką wartość społeczną integrującą społeczność lokalną. Przywrócone zostały walory przyrodnicze i krajobrazowe przestrzeni oraz nastąpiła modernizacja obiektów zabytkowych.
Zakres rzeczowy projektu obejmował 7 zadań: budowa ciągów komunikacyjnych, monitoring, utworzenie terenów zieleni i wprowadzenie nowych elementów infrastruktury rekreacyjnej i kulturalnej (skatepark, park linowy, plac zabaw, boisko, amfiteatr), remont konserwatorski budynków zabytkowych i wyposażenie.
W wyniku projektu utworzona została atrakcyjna przestrzeń sprzyjająca integracji społecznej- zachęcająca do aktywnego spędzania wolnego czasu w ramach nowych form aktywności kulturalnej i rekreacyjnej, umożliwiająca organizację imprez i wydarzeń o charakterze integracji społecznej.
https://www.wegrow.com.pl/aktualnosc-6598-koncerty_i_wydarzenia_kulturalne_w.html
https://www.wegrow.com.pl/aktualnosc-6653-aktywnosc_spoldzielni_socjalnej.html
Zmieniona dzięki rewitalizacji przestrzeń wraz z obiektami tworzy nową jakość w Węgrowie i regionie. Dzięki wykorzystaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych w otoczeniu obiektów zabytkowych przyczynia się do poprawy jakości i warunków życia mieszkańców. Jest cennym elementem promującym zarówno Węgrów i województwo mazowieckie. Zrealizowany projekt jest dostrzegany i nagradzany na zewnątrz. Ponadto jest znakomitym przykładem łączenia potencjałów finansowych europejskich i krajowych (gminnych, wojewódzkich).
Wartością szczególną jest rozwój podmiotów ekonomii społecznej. W rewitalizowanych obiektach działalność usługowo gastronomiczną prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Węgrowianka” z utworzonymi nowymi miejscami pracy.
https://www.facebook.com/starybrowar.wegrow?locale=pl_PL
Linki do stron o projekcie :
https://wegrow.com.pl/strona-3361-zagospodarowanie_dawnego_browaru.html
https://wegrow.com.pl/aktualnosc-6472-park_im_armii_krajowej_w_wegrowie.html
https://wegrow.com.pl/aktualnosc-6485-relacja_z_otwarcia_parku_im_armii.html
https://wegrow.com.pl/aktualnosc-6616-i_miejsce_dla_parku_w_wegrowie_i_tytul.html
https://funduszenamazowszu.eu/wydania-i-publikacje/ Fundusze Europejskie na Mazowszu nr 1/2025 str.34-37 ’