Rozwój kompetencji dorosłych – rusza nabór projektów na Mazowszu! 

Rozwój kompetencji dorosłych – rusza nabór projektów na Mazowszu! 

07.01.2025

Już od 9 stycznia 2025 roku możesz zgłaszać swoje projekty w ramach konkursu działania 7.5 – Edukacja osób dorosłych poza PSF (operator środków EFS+). Celem tego konkursu jest wsparcie osób dorosłych o niskich umiejętnościach lub kompetencjach (w tym cyfrowych), poprzez realizację projektów poza systemem Bazy Usług Rozwojowych i PSF, które umożliwią wdrażanie Upskilling pathways, czyli indywidualnie dopasowanej ścieżki edukacyjnej. 

Do rozdysponowania jest ponad 9 milionów złotych. To wyjątkowa szansa na realizację projektów, które pomogą mieszkańcom Mazowsza w zdobywaniu nowych kompetencji i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy oraz w codziennym życiu. 

Celem działania jest wsparcie osób dorosłych w rozwoju ich kompetencji 

Konkurs wspiera projekty, które pomagają uczestnikom w nabywaniu umiejętności podstawowych lub rozwijaniu szerszego zestawu kompetencji, wiedzy i zdolności niezbędnych do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie i życiu zawodowym. Projekty realizowane w ramach konkursu będą opierając się na ścieżce podnoszenia umiejętności (Upskilling pathways), która obejmuje trzy kluczowe etapy: 

  1. Ocenę umiejętności 
    Uczestnicy projektu przechodzą ocenę ich aktualnych umiejętności, np. audyt kompetencji lub bilans kompetencji. Ocena pozwala określić, jakie umiejętności wymagają wsparcia i rozwoju. 
  1. Ofertę edukacyjną 
    Na podstawie wyników oceny uczestnicy otrzymują dopasowaną i elastyczną ofertę edukacyjną, zaplanowaną zgodnie z wybranymi standardami, takimi jak: 
  • zestawy efektów uczenia się opracowane w ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, 
  • kwalifikacje rynkowe objęte Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji, 
  • standardy wymagań opracowane przez Wnioskodawcę. 
    Oferta edukacyjna może obejmować zarówno umiejętności podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, zgodne z wymaganiami współczesnego rynku pracy. 
  1. Walidację i certyfikację umiejętności 
    Po zakończeniu etapu edukacyjnego uczestnicy mają możliwość potwierdzenia zdobytych umiejętności poprzez walidację lub certyfikację. Ważnym elementem może być także zachęcanie do założenia „Mojego portfolio” lub konta Europass, co pozwoli na przechowywanie i prezentowanie osiągnięć edukacyjnych i zawodowych. 

Dodatkowo wspierane będą działania mające na celu dotarcie do grupy docelowej oraz zmotywowanie jej członków do skorzystania z oferowanej pomocy. 

Kto może składać wnioski o dofinansowanie? 

Do konkursu mogą przystąpić wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub oświatowej. W szczególności zapraszamy: 

  • administrację publiczną, 
  • instytucje nauki i edukacji, 
  • organizacje społeczne i związki wyznaniowe, 
  • Przedsiębiorstwa. 

Uwaga: Projekty muszą wynikać z lokalnych strategii rozwoju (LSR) i być skierowane do osób dorosłych zamieszkałych na obszarze objętym tymi strategiami. 

Lista Lokalnych Grup Działania z Mazowsza, które posiadają zatwierdzoną Lokalne Strategie Rozwoju. 

Kto będzie mógł wziąć udział w twoim projekcie? 

Uczestnikiem projektu mogą być osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą podnieść swoje umiejętności podstawowe lub rozwijać kompetencje w wybranych obszarach. Warto podkreślić, że uczestnicy powinni zamieszkiwać na obszarze objętym lokalną strategią rozwoju, w którą wpisuje się projekt. Oznacza to, że działania muszą być dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności i ściśle powiązane z ich rozwojem. 

Warunki finansowania 

W konkursie przewidziano dwie pule środków, w zależności od regionu realizacji projektu: 

Region Mazowiecki Regionalny (RMR): 

  • Kwota dofinansowania: 5 662 553,81 PLN 
  • Maksymalny poziom dofinansowania: 95% (85% środki UE + 10% budżet państwa). 
  • Minimalny wkład własny: 5% kosztów kwalifikowalnych projektu. 

Region Warszawski Stołeczny (RWS):

  • Kwota dofinansowania: 3 663 500,00 PLN 
  • Maksymalny poziom dofinansowania: 85% (50% środki UE + 35% budżet państwa). 
  • Minimalny wkład własny: 15% kosztów kwalifikowalnych projektu. 

Jak i kiedy złożyć projekt? 

Wnioski można składać elektronicznie przez system MEWA 2.0 w terminie od 9 stycznia 2025 roku do 27 lutego 2025 roku. Szczegółowe informacje oraz pełną dokumentację znajdziesz na stronach konkursowych: 

Aktualności dotyczące naboru, w tym terminy, oceny i wyniki, znajdziesz na stronie danego konkursu. Regularne sprawdzanie strony pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami i ewentualnymi zmianami.  

Potrzebujesz więcej informacji?  

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub zadzwoń na infolinię: 801 101 101.