Rewitalizacja na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji w Płocku jako wzorcowa forma wykorzystania instrumentów przewidzianych w ustawie o rewitalizacji

Płock, jako pierwszy na Mazowszu oraz drugi w kraju, w dniu 29 sierpnia 2017 r. ustanowił Specjalną Strefę Rewitalizacji (Uchwała Nr 612/XXXV/2017). Strefa ta, zgodnie z zapisami gminnego programu rewitalizacji, ustanowiona została na pierwszym podobszarze rewitalizacji, obejmującym najstarszą część miasta. Podobszar ten zmagał się z wieloma problemami jak np. spadek liczby ludności, starzenie się społeczności, zły stan techniczny budynków, zaniedbana przestrzeń publiczna, niska aktywność mieszkańców. Pomocnymi w rozwiązywaniu tych problemów są następujące narzędzia ustawowe, dedykowane Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Dotacje na remonty nieruchomości – zaplanowane zostały w Płockim Programie Rewitalizacji w ramach przedsięwzięcia „A.12. Poprawa standardu zamieszkania oraz efektywności energetycznej nieruchomości położonych w centrum Płocka”. Są komplementarne z dotacjami udzielanymi na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach oraz dotacjami udzielanymi na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Dotychczas odbyło się osiem naborów wniosków. Na dofinansowanie prac przy zabytkach oraz pozostałych nieruchomościach położonych na Strefie przeznaczono od 2017 roku z budżetu miasta ok. 11 mln złotych. Informacje na temat udzielanych dotacji:

Prawo pierwokupu – przysługujące gminie przy sprzedaży nieruchomości położonych na terenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Od 2017 roku Prezydent Miasta Płocka skorzystał 31 razy z przysługującego mu prawa pierwokupu, nabywając głównie lokale mieszkalne m.in. dla dotychczasowych mieszkańców remontowanych/przebudowywanych budynków np. w ramach przedsięwzięcia „A.5. Zamieszkaj w centrum – przebudowa pierzei ulicy Sienkiewicza wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych” połączonego z realizacją gminnego programu „Mieszkania na start”.

Zamówienia publiczne – udzielane organizacjom pozarządowym w celu aktywizacji osób mieszkających na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Komplementarne z dotacjami udzielanymi organizacjom pozarządowym w ramach otwartych konkursów ofert oraz w ramach tzw. „małych grantów”.

Aktualne informacje na temat prowadzonego w Płocku procesu rewitalizacji dostępne są na stronie https://nowy.plock.eu/aktualnosci/, zaś sprawozdania i oceny na stronie https://nowy.plock.eu/sprawozdania-i-analizy/

Przejdź do treści