Jak zostać ekspertem Komisji Europejskiej?

13.10.2023

Komisja Europejska potrzebuje doświadczonych ekspertów, w tym z Polski, do oceny wniosków projektowych w programie Horyzont Europa. Starając się o status unijnego eksperta, warto skorzystać z pomocy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK) w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Każdego roku do Komisji Europejskiej (KE) wpływają tysiące wniosków projektowych dotyczących dofinansowania z największego programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont Europa.

„Program Horyzont Europa dysponuje rekordowym budżetem w wysokości 95,5 miliarda euro na lata 2021-2027 i do jego wykorzystania Komisja Europejska potrzebuje ekspertów oceniających wnioski. Wiem z doświadczenia, że w Polsce nie brakuje dobrze przygotowanych, specjalizujących się w rozmaitych obszarach osób, które z powodzeniem mogą sprostać obowiązkom związanym z tą rolą. Nie trzeba się obawiać procesu rejestracji – chętnie wyjaśnimy, co należy zrobić”.

— mówi dr Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE działający w strukturach NCBR oferuje bezpłatną pomoc osobom posiadającym wysoki poziom wiedzy specjalistycznej, które ubiegają się o status unijnego eksperta.

” Zaangażowanie w charakterze eksperta pozwala na dostęp do projektów najlepszych zespołów. Udział w panelach oceniających wnioski to także możliwość śledzenia na bieżąco postępu technologicznego w konkretnej dziedzinie. Innym atutem związanym z rolą eksperta jest poszerzanie sieci kontaktów – nawiązywanie relacji z innymi przedsiębiorcami, naukowcami i instytucjami, co może prowadzić do przyszłych partnerstw projektowych lub biznesowych”.

— wylicza korzyści Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor KPK.

Komisja Europejska, uwzględniając kryterium geograficzne, dąży do tego, aby pula ekspertów była zróżnicowana pod względem płci i narodowości, dlatego wybiera procentowo więcej ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Jednak w bazie Komisji Europejskiej Polaków jest wciąż relatywnie mniej w porównaniu z innymi narodowościami, takimi jak Włosi, Hiszpanie czy Francuzi.

Pierwszy krok: rejestracja w unijnej bazie

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako unijni eksperci, powinny zarejestrować się w bazie tworzonej za pośrednictwem portalu Komisji Europejskiej Funding & Tender Opportunities. Rejestracja nie oznacza automatycznie podpisania kontraktu eksperckiego, ale daje szansę na bycie zauważonym przez urzędników KE.

” Od rejestracji do pierwszego kontaktu może minąć kilka miesięcy, dlatego warto rozpocząć ten proces jak najszybciej. Obecnie w bazie KE zarejestrowanych jest ponad 9400 ekspertów z Polski, spośród których Komisja wybrała do współpracy około 26 procent. Praktyka pokazuje, że im więcej ekspertów z danego państwa znajduje się w bazie, tym więcej osób z tego kraju ma szanse na zdobycie unijnego kontraktu”.

— komentuje dr Monika Ryndzionek, koordynatorka kampanii „Zostań Ekspertem Horyzontu Europa” prowadzonej przez KPK.

Im więcej ekspertów, tym lepsze wnioski o unijne granty

Horyzont Europa to szansa na wielomilionowe granty dla naukowców, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Program posiada bezprecedensową ofertę dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Stwarza szansę współpracy z zagranicznymi partnerami oraz możliwość wejścia na rynki zagraniczne.

„Liczba wniosków o dofinansowanie z programu Horyzont Europa, składanych przez krajowe instytucje, jest wciąż relatywnie mała. Polska, pomimo wielu sukcesów w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów, znajduje się daleko za Niemcami, Francją czy Hiszpanią. Udział ekspercki w ocenie projektów daje doświadczenie i wiedzę niezbędną do przygotowywania własnych projektów, a tym samym zwiększenia udziału polskich podmiotów w Horyzoncie Europa”.

— dodaje dyrektor Magdalena Bem-Andrzejewska

Jak zapewnia Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR, praca jako ekspert oceniający wnioski o dofinansowanie daje możliwość poznania niuansów procesu tworzenia i oceny projektów, niedostępnych dla osób z zewnątrz. Istotny jest także motyw wynagrodzenia. KE oferuje stałą stawkę godzinową oraz pokrycie kosztów wyjazdów i diet.

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza 17 października 2023 r. na konferencję „Dlaczego warto być ekspertem Komisji Europejskiej?”. Odbędzie się ona stacjonarnie – w Warszawie w hotelu Radisson Sobieski. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie: https://www.kpk.gov.pl/wydarzenia/konferencja-dlaczego-warto-byc-ekspertem-komisji-europejskiej

Kontakt dla dziennikarzy zamierzających wziąć udział w konferencji „Dlaczego warto być ekspertem Komisji Europejskiej?”:

dr Monika Ryndzionek, Koordynatorka Kampanii
tel. +48 728 516 884
Monika.Ryndzionek@ncbr.gov.pl