Tysiące osób na Dniach Funduszy Europejskich 2025

Tysiące osób na Dniach Funduszy Europejskich 2025

15.05.2025

Jak świętowało Mazowsze?

Za nami 12. Edycja Dni Funduszy Europejskich, podczas których mieszkańcy Mazowsza mieli okazję zobaczyć,  jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój naszego regionu. Tłumnie uczestniczyli w wydarzeniach, które pozwoliły poznać projekty realizowane ze środków unijnych.

Liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów – m.in.: zwiedzanie zabytków, wspólne zabawy, animacje dla najmłodszych – były pretekstem do tego, aby w atrakcyjny sposób zaprezentować postępy w rozwoju infrastruktury, innowacjach i edukacji i – w ogóle – dowiedzieć się, jak Fundusze Europejskie wpływają na nasze życie. DFE kolejny raz informowały, uczyły i bawiły – zwłaszcza najmłodszych.

Beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali bogaty program atrakcji: od koncertów i pikników, przez konkursy i warsztaty, aż po możliwość zajrzenia za kulisy niedostępnych na co dzień miejsc – np. muzeów czy nowoczesnych laboratoriów. To była wyjątkowa okazja, by odwiedzić inwestycje, które zmieniają lokalne społeczności i codzienne życie mieszkańców.

W ciągu trzech dni gościliśmy w kilkudziesięciu miejscach, które skorzystały z unijnego wsparcia. Atrakcje czekały w każdym rejonie Mazowsza.

W Warszawie była okazja do bezpłatnego odwiedzenia Muzeum Więzienia Pawiak oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W tym pierwszym zwiedzający mieli możliwość poznać historię II wojny światowej, w tym największego więzienia politycznego na terenie okupowanej Polski w latach 1939- 1944. Ekspozycja muzeum stanowi rekonstrukcję korytarza więziennego oraz sale poświęcone egzystencji osadzonych, w których można zapoznać się z autentycznymi grypsami, czy innymi przedmiotami wykonanymi przez więźniów. Zwiedzający Muzeum X Pawilonu Cytadeli byli oprowadzani m.in. po ekspozycji opowiadającej o Rewolucji 1905 Roku. Mogli też wysłuchać wykładu Aleksandry Goniewicz z Instytutu im. Wojciecha Korfantego pt. „Korfanty, jakiego nie znacie” na temat życia jego prywatnego, modzie z epoki i ulubionych zwierzętach.

Swoje podwoje otworzyło też Centrum Nauki Kopernik. Była to niecodzienna okazja, by zajrzeć do przestrzeni badawczo-rozwojowych Kopernika. Tu na co dzień pracują badacze, konstruktorzy, projektanci. Tworzą rozwiązania, które już wkrótce trafią do szkół w całym kraju. A wszystko po to, by nauka w szkole mogła być jak wizyta w Koperniku – ciekawa, pozytywnie angażująca i przydatna. Na miarę wyzwań XXI wieku. Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się również warsztaty naukowe.

Mogliśmy za darmo odbyć podróż do Japonii, kraju samurajów, kimona, kubuku i ceremonii herbacianej,  a to za sprawą wizyty w sierpeckim Ratuszu – Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zobaczyliśmy, jak wielowiekowa tradycja miesza się z nowoczesną technologią. To wszystko dzięki wystawie „Czarka, kimono i miecz. Japonia w czasach samurajów”, prezentującej historię, zwyczaje, bogatą estetykę oraz duchowe wartości Kraju Kwitnącej Wiśni. Tutaj odbyły się też warsztaty, podczas których można było się dowiedzieć, z jakich elementów składa się kimono, jak przebiegała ceremonia herbaciana i na jakich zasadach opierała się kultura samurajska, no i oczywiście – jak się robi origami.

Wielu niesamowitych wrażeń dostarczyło zwiedzanie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów, największego zaplecza technicznego Kolei Mazowieckich. Tutaj każdy mógł się poczuć jak prawdziwy maszynista, była bowiem możliwość bezpłatnego przeszkolenia się na nowoczesnym symulatorze jazdy pociągiem „Flirt”. Podczas wydarzenia uczestnicy zobaczyli inne miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla podróżnych.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprosiło na wyjątkowe spacery po parku z lekcją na temat projektów konserwatorskich. Dzieci wraz z opiekunami wzięli udział w grze terenowej „Tropami romantyków: Adasia, Julka i Zygmusia”, autorskiej oferty Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wędrówki po ponad 22-hektarowym parku krajobrazowym, były doskonałą okazją poznać największych polskich romantyków – tu przecież mieszkał i tworzył Zygmunt Krasiński.

„Aleją gwiazd do Europy” dotarliśmy w Płońsku. Miasto promowało nową inwestycję pn. „Rozwój infrastruktury do prowadzenia działalności kulturalnej w Płońsku”, w ramach której zorganizowano wystawy stałe w Muzeum Ziemi Płońskiej, a także w Planetarium i Obserwatorium. Tu na gości czekały liczne atrakcje m.in. quiz europejski, zajęcia z obsługi mikroskopów, wspólne rysowanie symboli europejskich czy wystawa prac plastycznych dzieci.

Kolorowo i pachnąco było w Oddziale Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie na wystawie plenerowej pt. „Kwiaty ogrodów”. To cykliczna impreza w plenerze, odbywająca się w maju na terenie zabytkowego parku w Gołotczyźnie, skierowana do miłośników kwiatów, pięknych ogrodów i balkonów. Wystawie towarzyszył koncert kwartetu akustycznego „KLEZMERSI”.

Działo się  tutaj, działo się w wielu innych miejscach. To tylko kilka przykładów.

Gospodarzom tegorocznych Dni Funduszy Europejskich dziękujemy za gościnę. Szczególne podziękowania za zorganizowanie wielu ciekawych, atrakcyjnych i bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców regionu.

To były naprawdę piękne i interesujące trzy dni. Dziękujemy, że Państwo byliście!

Do zobaczenia za rok!


Przejdź do treści