Ponad 62 miliony złotych z Funduszy Europejskich do rozdysponowania na projekty wspierające edukację włączającą w województwie mazowieckim. Jeśli planujesz działania związane z poprawą dostępności i inkluzyjności w szkołach, to jest to okazja dla Ciebie. Złóż wniosek i przyczyń się do lepszego, nowoczesnego i dostępnego środowiska edukacyjnego w Regionie Mazowieckim Regionalnym (RMR) i Warszawskim Stołecznym (RWS).
Przedsięwzięcia planowane do wsparcia:
Celem działania jest wsparcie edukacji włączającej poprzez wdrożenie standardu dostępności edukacyjno-społecznej, opartego na modelu „Dostępna szkoła” z programu POWER 2014–2020. Kwalifikowalne do dofinansowania będą następujące działania:
- Programy edukacyjne dla uczniów i ich rodziców. Przygotowanie do edukacji włączającej i przeciwdziałanie dyskryminacji.
- Wsparcie indywidualne dla uczniów. Usługi asystenckie oraz działania rehabilitacyjno-kompensacyjne dla uczniów z niepełnosprawnościami.
- Działania na rzecz uczniów z grup zagrożonych wykluczeniem. Wsparcie dla uczniów doświadczających ubóstwa, ograniczeń w edukacji z powodu przynależności do mniejszości narodowych lub etnicznych, dzieci migrantów (zwłaszcza z Ukrainy) oraz uczniów o szczególnych zdolnościach.
- Działania rehabilitacyjno-kompensacyjne. Wsparcie uczniów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Wczesna diagnostyka i interwencja oraz zapobieganie dyskryminacji i przemocy ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
- Szkolenia i wsparcie dla nauczycieli oraz kadry oświatowej. Rozwijanie kompetencji w zakresie edukacji włączającej, współpracy i wymiany wiedzy z nauczycielami z placówek specjalnych.
- Eliminacja barier architektonicznych. Poprawa infrastruktury szkół, które nie mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Działań 5.1 i 5.2 dotyczących dostępności szkół.
Kto może składać wnioski o dofinansowanie?
- Organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe objęte wsparciem.
- Podmioty z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w edukacji, działające w partnerstwie z organami prowadzącymi szkoły lub placówki oświatowe.
Każdy wnioskodawca może złożyć maksymalnie 2 wnioski o dofinansowanie, z zastrzeżeniem, że w przypadku jednostek samorządu terytorialnego (JST) ograniczenie dotyczy jednostek organizacyjnych.
Poziom dofinansowania i wkład własny:
- Region Mazowiecki Regionalny (RMR):
- Maksymalny poziom dofinansowania: 95% (85% UE + 10% BP).
- Minimalny wkład własny: 5% kosztów kwalifikowalnych projektu.
- Region Warszawski Stołeczny (RWS):
- Maksymalny poziom dofinansowania: 85% (50% UE + 35% BP).
- Minimalny wkład własny: 15% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Jak złożyć wniosek?
Projekty można składać elektronicznie przez system MEWA 2.0. Termin składania wniosków rozpoczyna się 14 października 2024 roku. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronach konkursowych:
- Konkurs dla Regionu Mazowieckiego Regionalnego – FEMA.07.02-IP.01-048/24
- Konkurs dla Regionu Warszawskiego Stołecznego – FEMA.07.02-IP.01-047/24
Aktualności dotyczące naboru, w tym terminy, oceny i wyniki, znajdziesz na stronie danego konkursu oraz zapisując się do powiadomień. Regularne sprawdzanie strony pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami i ewentualnymi zmianami.
Potrzebujesz więcej informacji?
Odwiedź stronę internetową konkursu lub skontaktuj się z wybranymPunktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Dostępna jest także infolinia: 801 101 101